Kampania 2017/2018 (wielkopolskie)

Inauguracja i szkolenie 

Głośne TAK! Inauguracja 10. Edycji kampanii społecznej Drugie życie

26 października 2017, w Światowym Dniu Donacji i Transplantacji, młodzież biorąca udział w wielkopolskiej edycji kampanii społecznej Drugie życie połączyła siły i przemówiła jednym głosem: TAK dla transplantacji! W kilku punktach Poznania (Urząd Wojewódzki, Plac Wolności, ul. Fredry, Stary Rynek, teren przed Dworcem PKP, Plac Mickiewicza) młodzi ludzie w koszulkach kampanii, z transparentami w dłoniach, rozdawali małe kartoniki – oświadczenia woli. Są one symbolicznym wyrazem naszej zgody na oddanie po śmierci narządów do przeszczepu. Wbrew pozorom mają ogromną moc – mogą uratować komuś życie. To nie były deklaracje bez pokrycia. Uczniom szkół średnich podczas ich akcji towarzyszyły osoby po przeszczepieniu. Do młodzieży dołączyła Pani Renata, od 15 lat żyjąca z nowym sercem, Pan Jan, czy Pani Agnieszka po przeszczepie nerki. Choć ich historie różnią się od siebie, łączy ich jedno – żyją dzięki czyjejś dobrej woli.

Start kampania Drugie życie

Działania szkół

Szczytny cel: promowanie idei transplantacji i oświadczeń woli. Szerokie grono ekspertów: lekarze transplantolodzy, pacjenci po przeszczepieniu. Zaangażowani wolontariusze: młodzież z 32 szkół średnich w całym województwie. To najkrótsza charakterystyka kampanii społecznej Drugie życie, która po raz dziesiąty toczyła się na terenie województwa wielkopolskiego. Po uroczystej, wspólnej inauguracji jubileuszowej edycji kampanii młodzież przez cały rok szkolny promowała transplantację. Młodzi ludzie organizowali zawody sportowe, koncerty, kiermasze, happeningi, zbiórki krwi, akcje rozdawania oświadczeń woli.  Docierali do mediów, władz lokalnych, innych szkół. Wszystko po to, by w ten symboliczny sposób wspierać osoby czekające na nowy organ.

ZSP nr 3 w Pile przygotował odlew gipsowy z logo kampanii.

ZSP nr 3 w Pile przygotował odlew gipsowy z logo kampanii.

ZSP nr 3 w Pile przygotował odlew gipsowy z logo kampanii.

ZSP nr 3 w Pile przygotował odlew gipsowy z logo kampanii.


Kapituła i finał akcji

Pomysłowość, zaangażowanie i zapał uczniów oceniali członkowie Kapituły, w skład  której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów kampanii. 19 czerwca w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu członkowie Kapituły wręczyli najbardziej zaangażowanym zespołom wyróżnienia i nagrody w wysokości 2000 zł ufundowane przez Wojewodę Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz firmę Fresenius Medical Care Polska. Nagrodzeni uczniowie przekażą pieniądze na wybrane cele charytatywne. Laureatami akcji zostali:

  • Szkoły im. I. J. Paderewskiego prowadzone przez Edukację Lubasz w Lubaszu
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie

Wyróżnione szkoły: Zespół Szkół nr 1 w Wągrowcu, Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie, III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Lesznie, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie, Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie. I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie otrzymało nagrodę specjalną za najlepszą pracę promującą podpisywanie oświadczeń woli.