Kampania 2016/2017 (wielkopolskie)

Transplantolodzy biją na alarm – wciąż brakuje dawców organów, a liczba osób oczekujących na przeszczepienie rośnie. W październiku 2016 r. na nowe życie czekało 1707 osób. To dla nich młodzież z Wielkopolski promowała ideę świadomego dawstwa narządów. W przeddzień Światowego Dnia Donacji i Transplantacji (25.10.2016), konferencją prasową w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu rozpoczęła się dziewiąta edycja kampanii społecznej Drugie życie.  Gościem konferencji byłPiotr Borowy, absolwent tej placówki z 1990 roku, który od półtora roku dializuje się w oczekiwaniu na nową nerkę. W czasie konferencji podziękował uczniom swej dawnej szkoły za zaangażowanie w kampanię i wyraził nadzieję, że ich praca przyczyni się do zwiększenia liczby przeszczepów. Do akcji przystąpiły 32 szkoły ponadgimnazjalne z regionu. Po konferencji prasowej młodzież z Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w swojej szkole i okolicy rozdała 1707 oświadczeń woli.

Dr hab. n. med. Maciej Głyda na konferencji prasowej inaugurującej akcję Drugie życie w Wielkopolsce, Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu.

Dr hab. n. med. Maciej Głyda na konferencji prasowej inaugurującej akcję Drugie życie w Wielkopolsce, Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu.


Działania szkół

Uczniowie z ponad 30 szkół z regionu przez cały rok szkolny promowali transplantację. Młodzi ludzie organizowali zawody sportowe, koncerty, kiermasze, happeningi, zbiórki krwi, akcje rozdawania oświadczeń woli.  Docierali do mediów, władz lokalnych, innych szkół, a nawet przedszkoli. Uczniowie kręcili filmy, teledyski, promowali ideę przeszczepiania narządów na mszach i w sanktuariach. Ograniczała ich tylko wyobraźnia.

23 maja 2017r. odbył się powiatowy happening profilaktyczny „Dzień dla życia” zorganizowany przez Edukację Lubasz.

23 maja 2017r. odbył się powiatowy happening profilaktyczny „Dzień dla życia” zorganizowany przez Edukację Lubasz.


Kapituła i finał akcji

Pomysłowość, zaangażowanie i zapał uczniów oceniali członkowie Kapituły, w skład  której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów kampanii. 7 czerwca w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu członkowie Kapituły wręczyli najbardziej zaangażowanym zespołom wyróżnienia i nagrody w wysokości 1000 zł ufundowane przez Wojewodę Wielkopolskiego oraz firmę FreseniusMedicalCare Polska. Nagrodzeni uczniowie przekażą pieniądze
na wybrane cele charytatywne. Laureatami akcji zostali:

·         Zespół Szkół nr 4 w Lesznie

·         III Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Koninie

·         Szkoły im. I. J. Paderewskiego prowadzone przez Edukację Lubasz

Wyróżnione szkoły: Zespół Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie. I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie otrzymało nagrodę specjalną za realizację najlepszego filmu promującego transplantację, wykonanego w konwencji Manekin Challenge.

Eksperci medyczni

W prowadzenie kampanii społecznej Drugie życie w Wielkopolsce zaangażowanych jest wiele osób, bez których akcja w ogóle nie mogłaby się odbyć. Twarzami tegorocznej edycji akcji byli lekarze transplantolodzy, którzy przez cały rok szkolny odwiedzali szkoły włączone do akcji i opowiadali o świadomym dawstwie narządów, zarówno z zawodowego, jak i osobistego punktu widzenia.

Patroni

Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. Kampania Drugie życie jest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce. W województwie wielkopolskim patronat nad kampanią objęli: Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Zbigniew Hoffmann – Wojewoda Wielkopolski, Elżbieta Leszczyńska – Wielkopolski Kurator Oświaty, Jacek Jaśkowiak Prezydent Miasta Poznania, Józef Nowicki -Prezydent Miasta Konina, Piotr Głowski -Prezydent Miasta Piły oraz media: TVP Poznań i Radio Poznań.