Kampania 2015/2016 (kujawsko-pomorskie)

Kampania społeczna Drugie życie na Kujawach i Pomorzu (2015/2016)

Inauguracja i szkolenie

Na trzy dni przed Światowym Dniem Donacji i Transplantacji (23.10.2015 r.) w sali konferencyjnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1  w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię Drugie życie na Kujawach i Pomorzu. Był to początek kilkumiesięcznej pracy nad promocją transplantacji w kujawsko-pomorskim, gdzie liczba pobrań organów do przeszczepów i samych operacji dramatycznie spada. W zeszłym roku wskaźnik dawców na 1 mln mieszkańców wyniósł  w regionie 7,1 (najmniej w Polsce, na równi z Podkarpaciem) przy  średniej krajowej – 15,4 na 1 milion. O tych niepokojących statystykach oraz prawnych i medycznych aspektach przeszczepiania narządów uczniowie dowiedzieli się na warsztatach zorganizowanych 17 grudnia 2015 r. w Auli Collegium Medicum w Bydgoszczy.

 

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk, główny ekspert medyczny akcji Drugie życie, na konferencji prasowej inaugurującej akcję w województwie kujawsko-pomorskim, Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy.

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk, główny ekspert medyczny akcji Drugie życie, na konferencji prasowej inaugurującej akcję w województwie kujawsko-pomorskim, Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy.

Działania szkół

Przez 7 miesięcy młodzież z 32 kujawsko-pomorskich szkół promowała ideę świadomego dawstwa narządów. Po otrzymaniu od organizatora materiałów promocyjnych koordynatorzy szkolnych akcji w swoich środowiskach przeprowadzali własne akcje promocyjne, według wcześniej przygotowanych, autorskich scenariuszy.

Szkolni koordynatorzy kampanii wraz z opiekunem z ZSZ w Wąbrzeźnie podczas wywiadu dla lokalnej telewizji.

Szkolni koordynatorzy kampanii wraz z opiekunem z ZSZ w Wąbrzeźnie podczas wywiadu dla lokalnej telewizji.

 

Laureaci

Pomysłowość, zaangażowanie i zapał uczniów oceniali członkowie Kapituły, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów kampanii. Dziś w auli „Od Nowa” w Toruniu członkowie Kapituły wręczyli najbardziej zaangażowanym zespołom wyróżnienia i nagrody w wysokości 1000 zł ufundowane przez firmę Fresenius Medical Care Polska. Nagrodzeni uczniowie przekażą pieniądze na wybrane cele charytatywne.

Nagrodzone szkoły:

  • ZespólSzkól w Mogilnie,
  • Zespól Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bydgoszczy.

Wyróżnione szkoły: ZS nr 1 w Bydgoszczy, ZSG w Bydgoszczy oraz VIII LO w Bydgoszczy. Swoją działalnością
i wysiłkiem włożonym w promowanie idei transplantacji wyróżnił się także Zespół Szkół w Nasiegniewie, który choć oficjalnie nie wziął udziału w akcji, został wyróżniony przez organizatorów i Kapitułę kampanii.

Patroni

Patronat nad kujawsko-pomorską kampanią objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, prof. dr hab. Andrzej Tretyn – Rektor UMK w Toruniu, prof. dr hab. Jan Styczyński – Prorektor ds. Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu,Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza,Biskup Diecezji Toruńskiej, Biskup Diecezji Włocławskiej, Biskup Diecezji Bydgoskiej. Kampanii Drugie życie w całej Polsce patronują ks. abp. Wojciech Polak – Prymas Polski, Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, prof. Lech Cierpka, Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Polska Federacja Pacjentów DIALTRANSPLANT, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej oraz Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska.