- Szkoły docenione za działania podjęte na rzecz promocji transplantacji.Posted 3 miesiące ago
- TRANSPLANTACJA OCZAMI MŁODZIEŻYPosted 11 miesięcy ago
- Drugie życie „w praktyce”Posted 3 lata ago
- MILION OŚWIADCZEŃ WOLI NA 50-LECIE PIERWSZEGO POLSKIEGO PRZESZCZEPUPosted 4 lata ago
Kampania 2014/2015 (wielkopolskie)
Kampania społeczna Drugie życie w Wielkopolsce 2014/2015
Inauguracja
Tegoroczna edycja kampanii Drugie życie rozpoczęła się 26 października 2014 roku, w Światowym Dniu Donacji i Transplantacji. Dwa metry nad ziemią laureaci poprzedniej edycji kampanii w Wielkopolsce (ZSP nr 1 z Wągrowca, LO Sióstr Salezjanek z Ostrowa Wielkopolskiego, ZSP z Przemętu) oraz inne szkoły biorące udział w akcji, na Rowerze Gigancie rozdawali na ul. Półwiejskiej w Poznaniu oświadczenia woli – symboliczną zgodę na pobranie narządów po śmierci. Przed akcją organizatorzy, patroni honorowi oraz eksperci kampanii objaśnili jej ideę na konferencji prasowej.
Szkolenie
Do kampanii Drugie życie zakwalifikowali się uczniowie z 35 wielkopolskich szkół, którzy zanim rozpoczęli własne działania, promujące świadome dawstwo narządów, gościli w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, szkoląc się pod okiem specjalistów z prawnych, medycznych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów. Szkolenie miało miejsce 5 grudnia 2014 r.
Punktem zwrotnym kampanii był Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji, który obchodzony był we wszystkich wielkopolskich szkołach uczestniczących w akcji. Tego dnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wielkopolskim z młodzieżą szkolną spotkali się dr hab. n. med. Maciej Głyda, ekspert medyczny kampanii, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz osoby po przeszczepie organów. W spotkaniu wzięła udział też Dorota Kinal, Wicewojewoda Wielkopolski.
Po kilku miesiącach szkoły uczestniczące w akcji nadesłały do organizatorów raporty z przeprowadzonych działań. 25 maja Kapituła Kampanii zdecydowała przyznać 3 nagrody główne i wyróżnić 8 zespołów, za szczególny wkład w promowanie idei transplantacji.

Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie podczas zlotu motocyklistów promowała oświadczenia woli i świadome dawstwo narządów.
Zwycięzcy
Wszystko stało się jasne 16 czerwca 2015 r., kiedy to podczas uroczystej Gali Finałowej, trzy czeki charytatywne, o wartości 1000 zł każdy, odebrali przedstawiciele IV LO w Lesznie, I LO w Lesznie oraz LO w Czarnkowie. Kolejnych osiem zespołów szkolnych, które przez ostatnich kilka miesięcy promowało transplantację w swoich środowiskach otrzymało wyróżnienia, byli wśród nich: Zespół Szkół w Przemęcie, Zespół Szkół we Wronkach, I Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu, Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach, Zespół Szkół Ekonomicznych w Lesznie, Zespół Szkół w Wieleniu, Zespół Szkół w Obornikach, Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

Choć I LO w Gnieźnie nie mogło wziąć oficjalnie udziału w VII edycji akcji, mimo to nadal w swojej społeczności promuje kampanię Drugie życie i oświadczenia woli.
Patroni
Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad wielkopolską kampanią objęli: Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Konina, Prezydent Miasta Kalisza, Prezydent Miasta Leszna, Prezydent Miasta Piła oraz media: TVP Poznań, Radio Merkury i Głos Wielkopolski. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Stowarzyszenie „Sport po Transplantacji”, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska.