Kampania 2013/2014 (wielkopolska)

Kampania społeczna Drugie życie w Wielkopolsce 2013/2014

Inauguracja

Szkolne akcje promujące dawstwo narządów rozpoczęły 6. edycję kampanii Drugie życie w 32 szkołach ponadgimnazjalnych Wielkopolski. W piątek, 25 października 2013 r., w przeddzień Światowego Dnia Donacji i Transplantacji, uczniów i mieszkańców wielu miast regionu czekały nietypowe wydarzenia, których celem było zwrócenie uwagi na tematykę przeszczepiania organów. Biało-czerwone balony wznoszące się do nieba w Trzciance, barwny happening w Ostrowie Wielkopolskim, spotkanie z lekarzami w poznańskim Marcinku czy sekcja narządów wewnętrznych krowy w Chodzieży – to kilka z najbardziej spektakularnych akcji, przeprowadzonych przez wielkopolskie szkoły.

Inauguracja kampanii pierwszy raz była w pełni w rękach jej uczestników – uczniów szkół ponadgimnazjalnych. „Niejednokrotnie młodzież zachwycała nas kreatywnością i dojrzałością w podejściu do tak ważnego i trudnego tematu, jakim jest świadome dawstwo narządów. Ci młodzi ludzie, którzy dotychczas z ogromnym zaangażowaniem włączali się w akcję, zdobyli nie tylko naszą sympatię, ale również zaufanie. Dlatego w tym roku, to właśnie im postanowiliśmy oddać w ręce inaugurację kampanii. W całej Wielkopolsce przeprowadziliśmy rozgrzewkę przed właściwą kampanią: w naszym województwie odbyło się ponad 30 niezwykłych wydarzeń, dzięki którym dotarliśmy z naszym przesłaniem do naprawdę dużej grupy odbiorców” – mówi dr Teresa Rydzyńska-Dryl, prezes Fresenius Medical Care Polska, firmy organizującej kampanię Drugie życie.

dr n. med. Maciej Głyda podczas prelekcji w Koźminie Wielkopolskim.

dr n. med. Maciej Głyda podczas prelekcji w Koźminie Wielkopolskim.

Finał

Zwieńczeniem akcji Drugie życie w Wielkopolsce była gala finałowa, która odbyła się w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Nagrody – czeki charytatywne o wartości 1000 zł każdy – otrzymali:

  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wągrowcu
  • Zespół Szkół w Przemęcie
  • Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim

Wyróżnienia otrzymało 6 zespołów szkolnych: ZSO w Gostyniu, I LO w Chodzieży, I LO w Gnieźnie, IV LO w Lesznie, I LO w Jarocinie, I LO w Ostrowie Wielkopolskim.

Przemęt promuje przeszczepianie narżądów.

Przemęt promuje przeszczepianie narżądów.

Patroni

Kampanię „Drugie życie” w regionie zorganizowała firma Fresenius Medical Care Polska. Działaniom patronowali: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki, Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Patronat medialny sprawowali: TVP Poznań, Radio Merkury i Głos Wielkopolski. W skali ogólnopolskiej kampanię wspierają: Prymas Polski, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych i Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant.