Kampania 2012/2013 (wielkopolska)

Kampania społeczna Drugie życie w Wielkopolsce 2012/2013

Inauguracja i szkolenie

V edycja kampanii Drugie życie wystartowała 26 stycznia 2013 roku, w Ogólnopolskim Dniu Donacji i Transplantacji. Tego dnia organizatorzy i partnerzy kampanii zainaugurowali akcję rozdając oświadczenia woli na ul. Półwiejskiej w Poznaniu.

27 lutego 2013 r. uczniowie wraz z koordynatorami zostali zaproszeni do Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu na szkolenie z zakresu wiedzy o transplantologii. Eksperci kampanii (dr n. med. Maciej Głyda – transplantolog, o. Mariusz Siódmak – przedstawiciel Kościoła katolickiego, osoby po przeszczepieniu i oczekujące na nowy organ) przekazali młodzieży niezbędne informacje i odpowiedzieli na wiele pytań. Po spotkaniu wszystkie zespoły otrzymały od organizatorów pakiety materiałów informacyjnych i promocyjnych, do wykorzystania podczas samodzielnych działań.

Inauguracja kampanii Drugie życie na ul. Półwiejskiej w Poznaniu.

Inauguracja kampanii Drugie życie na ul. Półwiejskiej w Poznaniu.

Działania szkół

W ZSP nr 1 w Wągrowcu dwukrotnie zorganizowano konwent gier i zabaw planszowych, w których nagrodą główną były oświadczenia woli. Młodzież z tej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z ekspertem medycznym oraz osobami po przeszczepieniu, przygotowała transparent promujący akcję oraz gigantyczny list poparcia podpisywany przez zwolenników transplantacji. W ramach działań zewnętrznych, pierwszego dnia wiosny młodzież zorganizowała przemarsz ulicami miasta z barwnymi transparentami i ulotkami. Na rynku w Wągrowcu odczytano manifest transplantologiczny, który miał zachęcić do świadomego dawstwa narządów.

Uczniowie Zespołu Szkół w Puszczykowie zorganizowali transplantacyjny punkt informacyjny w holu szkoły, a także pokaz ratownictwa medycznego, bieg solidarności i koncert solidarności z osobami oczekującymi na nowy organ. Na wydarzenia te zaproszenie otrzymali mieszkańcy Puszczykowa, Mosiny i okolic. Promowano także oddawanie krwi do Banku Dawców Szpiku. Uczestnicy kampanii wykazali się niezwykłymi zdolnościami organizacyjnymi, zdobywali własnych patronów i sponsorów, którzy publicznie podpisywali oświadczenia woli.

Także uczniowie ZSO w Gostyniu nie marnowali czasu. Publikowali własne materiały o transplantacji w prasie i opowiadali o kampanii Drugie życie w radio i telewizji. W szkole przeprowadzono konkurs na plakat i hasło kampanii, prelekcje katechetów nt. stanowiska Kościoła Katolickiego wobec przeszczepiania narządów. Uczniowie promowali oświadczenia woli w swoim mieście i podczas pielgrzymki do Częstochowy. Świadome dawstwo narządów wypromowali także na spotkaniu ze strażakami, czy podczas eko-festynu w Świętej Górze.

Jestem na Tak - hasło happeningu promującego przeszczepianie narządów.

Jestem na Tak – hasło happeningu promującego przeszczepianie narządów.

Patroni

Kampanię „Drugie życie” w regionie zorganizowała firma Fresenius Medical Care Polska. Działaniom patronowali: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia, Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki, Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Patronat medialny sprawowali: TVP Poznań, Radio Merkury i Głos Wielkopolski. W skali ogólnopolskiej kampanię wspierają: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Prymas Polski, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych i Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant.