Aktualności (2018/2019 wielkopolskie)

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji (26 października 2018) – Start 11. edycji kampanii społecznej Drugie życie

Transplantacyjna gra miejska – w Światowym Dniu Donacji i Transplantacji, młodzież biorąca udział w wielkopolskiej edycji kampanii społecznej Drugie życie wcieliła się w rolę pogromców mitów. Zespoły szkolne wzięły udział w transplantacyjnej grze miejskiej. Zadaniem młodzieży było odnaleźć cztery miejsca w Poznaniu (CK Zamek, Teatr Polski – Malarnię, Bibliotekę Raczyńskich oraz Bibliotekę Uniwersytecką), w których na uczniów czekały osoby po przeszczepie, ksiądz oraz lekarz. Młodzież wcześniej otrzymała specjalnie przygotowany list od przeciwnika transplantacji, który zawierał nieprawdziwe informacje na temat przeszczepiania narządów; osoby po transplantacji nie mogą mieć dzieci, nie uprawiają  sportu, narząd można przeszczepić tylko raz, nauka kościoła katolickiego nie uznaje transplantacji jako metody ratowania życia. Uczniowie mieli nie tylko odnaleźć mity zawarte w liście ale także obalić je na podstawie rozmów z osobami po przeszczepieniu i ekspertami w tej dziedzinie.

Warsztaty edukacyjne – kontynuacją transplantacyjnej gry miejskiej były warsztaty przygotowane dla młodzieży przez ekspertów kampanii Drugie życie. Uczniowie szkół średnich w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego ponownie spotkali osoby po przeszczepie, które jeszcze raz podkreśliły z jakimi mitami o transplantacji mierzymy się na co dzień. Następnie, merytoryczną wiedzę w zakresie prawnych, medycznych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów przekazali specjaliści podczas swoich wykładów – dr n. med. Marta Sękowska, ks. dr Adam Sikora oraz prawniczka Marta Mikulska.

Spotkanie z lekarzem i osoba po przeszczepie –  do 9.11 czekamy na zgłoszenia ze szkół, które potrzebują pomocy w zaproszeniu do swojej placówki lekarza i osoby po przeszczepie. Prosimy o wysłanie maila w tej sprawie – jeśli jest jakiś termin, który Państwa szczególnie interesuje, prosimy go zaznaczyć. Lekarze postarają się w miarę sowich możliwości dopasować lub będą proponować inne terminy. Spotkania najprawdopodobniej będą odbywać się już w nowym roku. Zazwyczaj trwają one ok. 60 min. Lekarz i osoba po przeszczepie korzystają z prezentacji, więc potrzebny jest laptop/rzutnik. Zachęcamy aby w spotkaniu uczestniczyła możliwie jak największa liczba młodzieży.

Czas na działania szkół – kampania Drugie życie została oddana w ręce młodzieży, która może teraz wymyślić i zrealizować własne akcje, promujące transplantację. Będzie nam bardzo miło, jeśli będą Państwo wysyłać do biura kampanii na adres (kinga@perpetuummedia.pl) materiały z akcji (zdjęcia, nagrania) z krótkim opisem – chętnie pochwalimy się Państwa działaniami w naszych mediach społecznościowych. Własne działania można prowadzić aż do końca kwietnia 2019 r. Na początku maja 2019 r. poprosimy o przesłanie raportów z przebiegu akcji.

Następne ważne wydarzenie – Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji (26.01.2019) – podczas gry miejskiej przygotowywali Państwo materiał filmowy z przebiegu działań. Proszę go zachować. Będzie on potrzebny do przygotowania minireportażu o transplantacji. Minireportaże o transplantacji oczami młodzieży uświetnią obchody Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji (26.01.2019). Szczegóły wkrótce.