Szkoły docenione za działania podjęte na rzecz promocji transplantacji.

By on Październik 1, 2019

“Ćwiczymy codziennie. W końcu widać efekty. Ola reaguje na mowę, na swoje imię, a od kilku dni powtarza: JA OŁA”, pisze na stronie na Facebook’u (Ola, życie z chorobą nerek – pamiętnik pozytywnego myślenia) jej mama, Ewa Kaczmarek. Aleksandra ma 5 lat, żyje, rozwija się i wraca do zdrowia dzięki przeszczepieniu nerki. O transplantologii, szczególnie tej dziecięcej, rozmawia się niewyobrażalnie trudno. Młodzież z wielkopolskich, małopolskich i podkarpackich szkół średnich podjęła to wyzwanie. 28 maja 2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu oraz 29 maja 2019 r. w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II wysiłki młodych ludzi w promowaniu świadomego dawstwa narządów zostały docenione i nagrodzone. Zakończyła się 11. edycja kampanii społecznej Drugie życie.

 

Ola, Mała Wielka Wojowniczka

Ola to wulkan energii. Jest radosna i uśmiechnięta, mimo tego, że przeszła więcej, niż można sobie wyobrazić. Piąty tydzień życia –diagnoza: wrodzony zespół nerczycowy z mutacją genu WT1, w ciągu 15 miesięcy 12 niewydolności oddechowych wymagających zastosowania respiratora, 3 lata dializ, utrata słuchu… W końcu, kilka dni po jej trzecich urodzinach zadzwonił telefon. Znaleziono odpowiedniego dawcę. Ola przeszła przeszczep nerki. „To był moment zwrotny. Zaczęło się nasze nowe, lepsze życie. Skończyły się ratujące życie dializy, karmienie sondą, wszystko zaczęło wracać do normalności. A teraz Ola wreszcie słyszy i zaczyna mówić” – powiedziała Ewa Kaczmarek, mama 5-letniej dziewczynki. Ola jest drugim dzieckiem w Polsce, któremu po transplantacji nerki wszczepiono implant ślimakowy. To Mała Wielka Wojowniczka, która przeciera szlak i inspiruje do rozmów o transplantacji, także tej dziecięcej, która cierpi na permanentny brak organów do przeszczepienia.

Anna, mama Hani, czeka na nerkę

Trzyletnia Hania jest zdrową, uśmiechniętą dziewczynką. Jej mama, Anna, przeszła dwa przeszczepienia nerek. Pierwszy pozwolił jej cieszyć się młodością. Drugi zaowocował macierzyństwem. Normalność życia całej rodziny zaburzyła nowa diagnoza: nerka przestaje działać. Pani Anna wróciła na dializy. Czeka, już razem z Hanią,  na kolejny dar, który pozwoli jej wychować córkę.

Dwie przeszkody, wspólna walka

Polska transplantologia wciąż stawia czoła dwóm przeszkodom, stojącym na drodze jej rozwoju. Są to brak wiedzy społeczeństwa na temat transplantacji oraz brak narządów do przeszczepienia. Kampania Drugie życie dzięki uczniom szkół średnich z całej Polski walczy z niską świadomością społeczną na temat niezwykle skutecznej metody ratowania zdrowia i życia ludzi. Cała 11. edycja akcji była prowadzona pod znakiem walki z mitami, narosłymi wokół przeszczepiania narządów. Młodzież, jak co roku, dała z siebie wszystko. Wysiłki, szczególnie by pokonać tę drugą przeszkodę – brak narządów, podejmują także lekarze transplantolodzy i środowisko medyczne. “Aby zwiększyć szansę pacjentów czekających na nową nerkę, a także aby przyspieszyć proces kwalifikacji chorych dializowanych do transplantacji, skracając tym samym ich czas oczekiwania na przeszczepienie, w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu utworzono Regionalny Ośrodek Kwalifikacyjny (ROK – Lutycka). Po ponad roku jego funkcjonowania, wiemy, że z jednej strony większa pula biorców powoduje lepszy dobór pobranych narządów (nerek) do pacjenta i maksymalnie poprawia wyniki przeszczepiania. Z drugiej, liczymy na większą możliwość kojarzenia par: dawca żywy – biorca” – powiedział dr hab. n. med. Maciej Głyda, prof. UZ, główny ekspert medyczny kampanii w Wielkopolsce. Zwiększenie liczby przeszczepów w Polsce jest możliwe, między innymi dzięki tworzeniu Regionalnych Ośrodków Kwalifikacyjnych oraz stwarzaniu warunków do przeszczepień od dawców żywych. W Polsce jednak tego typu przeszczepy nadal są rzadkością. Według danych Poltransplantu odnośnie przeszczepień nerek, od stycznia do kwietnia 2019 r. odbyły się 273 transplantacje nerki od dawcy zmarłego. W tym samym czasie od dawców żywych przeszczepiono 14 organów. W krajach skandynawskich proporcje są bardziej wyrównane, ok. 50% narządów pochodzi od dawców żywych. To cel, do którego warto dążyć dla dobra pacjentów, łącząc wysiłki lekarzy transplantologów i młodzieży, która na swój, unikatowy sposób potrafi edukować na temat świadomego dawstwa narządów.

6 nagrodzonych, wszyscy wygrani

Kreatywność, zasięg działań i zaangażowanie uczniów biorących udział w kampanii oceniali członkowie kapituły, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów akcji. Podczas finałów akcji wręczono najlepszym zespołom wyróżnienia i nagrody w wysokości 2000 zł ufundowane przez firmę Fresenius Medical Care Polska oraz w Wielkopolsce Urzędy: Wojewódzki i Marszałkowski. Nagrodzeni uczniowie przekażą czeki charytatywne o wartości 2000 zł każdy, na wybrane cele dobroczynne.

Nagrodzone szkoły w Wielkopolsce:

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ziemi Krobskiej w Krobi
  • Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek im. Piątki Poznańskiej w Ostrowie Wielkopolskim
  • Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach

Nagrodzone szkoły w Małopolsce i na Podkarpaciu:

  • Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie
  • Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem
  • Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej

Wyróżnione szkoły: Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Cyryla Ratajskiego w Śremie, I Liceum Ogólnokształcące im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Koninie, II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie otrzymało nagrodę specjalną za najlepszy film obalający mity o transplantacji, przygotowany z okazji Ogólnopolskiego Dnia Donacji i Transplantacji. Fundatorem nagród książkowych dla autorów wyróżnionej produkcji była Oficyna Wydawnicza G&P z Poznania.

„Cieszę się, że nasza akcja się rozwija i dotykamy coraz trudniejszych aspektów przeszczepiania narządów, tak jak dziś, kiedy mówimy o transplantologii dziecięcej. Młodzież, ze swoja wrażliwością i otwartością, doskonale potrafi unieść ciężar tego tematu, i za taką postawę dziś chciałbym wszystkim uczestnikom naszej akcji podziękować” – powiedział dr Tomasz Prystacki, organizator akcji, Prezes Zarządu Fresenius Medical Care Polska. Promowanie transplantacji jest od lat wpisane w strategię firmy i codzienną opiekę nad pacjentami stacji dializ, chorymi na przewlekłą niewydolność nerek.

„Dziś nikt nie przegrał. Nagrodziliśmy 6 szkół średnich, które najbardziej się napracowały, ale kampanię Drugie życie wygrali wszyscy. Bo przecież nawet jedno podpisane oświadczenie woli już jest sukcesem młodych ludzi, którzy poświęcają swój czas i energię na zupełnie bezinteresowne promowanie idei transplantacji dla osób chorych m.in. .przewlekłą chorobę nerek. To jest siłą i stanowi o wyjątkowości naszej kampanii, którą prowadzimy od 11 lat.” – podkreśliła dr Teresa Dryl-Rydzyńska, Członek Zarządu Fresenius MedicalCare Polska.

Drugie życie – historia i patroni

Pierwsza edycja kampanii ruszyła w roku szkolnym 2008/2009 w Wielkopolsce. Od tamtej pory  do akcji promującej oświadczenia woli i świadome dawstwo narządów przystąpiło 8 kolejnych województw(małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie). Łącznie około 350 tysięcy zaangażowanych w kampanię uczniów z ponad 800 szkół średnich rozdało 1 100 000 oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce i Małopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad wielkopolską kampanią objęli: Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Leszna, Prezydent Miasta Kalisza, Prezydent Miasta Piły, Prezydent Miasta Konina, oraz media: TVP Poznań, Radio Poznań i Głos Wielkopolski. W edycji małopolsko-podkarpackiej akcji patronował Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Prymas Polski – abp Wojciech Polak, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka – Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”, Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów oraz Centrum Koordynacyjno-Transplantacyjne POLTRANSPLANT. Organizatorem akcji jest Fresenius MedicalCare Polska.

Musisz się zalogować, aby komentować Login