Trwa 8. edycja kampanii w Małopolsce i na Podkarpaciu

By on Kwiecień 15, 2019
  • Ruszyła 8. edycja kampanii Drugie życie w Małopolsce i na Podkarpaciu.
  • Młodzież w ramach akcji rozdała już ponad milion oświadczeń woli.
  • Szkolenie dla nowych 12 drużyn Drugiego życia.
  • Jeden dawca narządów może ocalić 8 biorców.
  • Jeden dawca komórek i tkanek może ocalić 100 biorców.
  • W 2018 r. dokonano 1390 transplantacji organów od dawców zmarłych oraz 63 od dawców żywych.
  • Tylko w minionym roku na listę oczekujących na przeszczep narządu zgłoszono 1977 osób. To ponad 5 nowych biorców dziennie(Dane: Poltransplant).

Ruszyła ósma edycja kampanii społecznej Drugie życie w Małopolsce i na Podkarpaciu.Młodzież ze szkół średnich z regionu na początku kwietnia wzięła udział w warsztatach edukacyjnych z wiedzy o transplantacji. Uczniowie mają jeden, wspólny cel – zainicjować dyskusję na temat dawstwa narządów w domu, w szkole, wśród znajomych – wszędzie gdzie to tylko możliwe. Środkiem do jego realizacji są małe kartoniki – oświadczenia woli. „Te niepozorne kartoniki, przypominające wizytówkę, mają ogromną moc – mogą uratować komuś życie. Wypełnione, stanowią naszą symboliczna zgodę na pobranie narządów do przeszczepienia. Dziś transplantacja to metoda ratująca zdrowie i życie pacjentów, o czym mogliśmy się przekonać szkolenia słuchając świadectw pacjentów” – powiedziała  dr Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, które  patronuje  akcji Drugie życie w całej Polsce. Uczniom podczas warsztatów towarzyszyły osoby po przeszczepieniu – panie Małgorzata Rejdych oraz Dorota Ligęza. Choć ich historie różnią się, łączy je jedno – żyją dzięki czyjejś dobrej woli. „Nasze nowe, lepsze życie po przeszczepie w pełni zawdzięczamy dawcom organów. Ta świadomość, która towarzyszy nam codziennie, napędza nas do działania. Przez promowanie transplantacji i opowiadanie własnej historii na takich spotkaniach jak to, możemy w jakimś sensie spłacić dług wdzięczności wobec naszego dawcy.”  – powiedziała Dorota Ligęza, która serca żyje z przeszczepiona nerką.

Kampania Drugie życie w liczbach

2 województwa, które połączyły siły, 12 szkół średnich zakwalifikowanych do udziału w kampanii, 6 tygodni na intensywne działania, tysiące oświadczeń woli do rozdania – to krótka statystyka, która kreśli ramy nowej edycji kampanii społecznej Drugie życie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Od początku kwietnia młodzież biorąca udział w akcji łączy siły i mówi jednym głosem: TAK dla transplantacji! W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, który jest ważnym ośrodkiem transplantacji serc i nerek w regionie, 2.04.2019 r. odbyło się szkolenie dla młodzieży z zakresu medycznych, etycznych i prawnych aspektów przeszczepiania narządów. „W walce o zdrowie i życie pacjentów czekających na nowy organ stawiamy na edukację. Chcemy podnosić świadomość społeczną i inicjować dyskusję na temat świadomego dawstwa narządów. Młodzież jest idealnym partnerem w takich rozmowach – z jednej strony otwarta na dialog, z drugiej wymagająca i stawiająca trudne pytania. Cieszymy się, że w ramach kampanii możemy po raz kolejny spotkać się z młodymi ludźmi z Małopolski i Podkarpacia” – powiedziała Marta Andrzejewska, organizator akcji z firmy Fresenius Medical Care Polska.

Liczby w polskiej transplantologii

Matematyka dla polskiej transplantologii jest bezlitosna. W lutym 2019 r. na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie znalazło się 1943 pacjentów. W tym samym miesiącu dokonano 101 transplantacji od dawców zmarłych i tylko 6 od dawców żywych. Brak organów do przeszczepu to główny problem i wyzwanie, które stoi na drodze lekarzy transplantologów w walce o życie ich pacjentów. „Sytuację 1943 osób, które obecnie znajdują się na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie może uratować jedynie większa świadomość społeczna. Co trzeci pacjent nie dostanie drugiego życia. Problemem nie jest brak lekarzy transplantologów, brak pieniędzy w systemie, czy prawo. Problem to brak organów do przeszczepień. Między innymi dzięki takim akcjom jak kampania Drugie życie – regularnym i konsekwentnym, podnoszącym świadomość społeczną – możemy mieć nadzieję, że ta sytuacja zmieni się na lepsze” – powiedziała mgr Iwona Dymek, regionalny koordynator pobierania i przeszczepiania narządów Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Drugie życie – historia i patroni

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w Wielkopolsce w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział 300 tys. uczniów z 750 szkół. W dziewięciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali milion sto tysięcy oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad kampanią objął Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie, instytucja Województwa Małopolskiego.Akcję wspiera także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Prymas Polski— abp Wojciech Polak, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka — Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”, Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów oraz Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. transplantacji POLTRANSPLANT. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2018/2019 kampania Drugie życie prowadzona jest w Wielkopolsce, Małopolsce i na Podkarpaciu.

 

 

Musisz się zalogować, aby komentować Login