TRANSPLANTACJA OCZAMI MŁODZIEŻY

By on Styczeń 28, 2019

FAKTY I MITY W FILMACH UCZNIÓW

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DONACJI I TRASNPLANTACJI (26.01)

Brakuje narządów do przeszczepu. Coraz więcej pacjentów toczy dramatyczną walkę o życie, w której śmiertelną barierą są mity narosłe wokół przeszczepiania narządów. Jak z nimi wygrać? Młodzież biorąca udział w kampanii Drugie Życie pokazuje „od kuchni” swoje zmagania z mitami w formie filmów.„Liderzy naszej szkolnej kampanii z ZSP nr 2 w Krotoszynie postanowili podzielić się swoimi wrażeniami z walki z mitami o transplantacji w formie telewizyjnego newsa. Powstał on na podstawie naszych doświadczeń z rozpoczęcia kampanii, 26.10.2018 r., ale tuż przez ogólnopolskim Dniem Donacji i Transplantacji jest on ciągle aktualny. Tym bardziej, że z fałszywymi opiniami na temat dawstwa narządów spotykamy się na każdym kroku” – powiedziała Dorota Szymczak, nauczycielka, koordynatorka działań młodzież z Zespołu Szkół nr 2
w Krotoszynie.Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Donacji i Transplantacji (26.01.2019)uczniowie chcą się podzielić swoimi doświadczeniami, pokazać walkę faktów z mitami i rozwiać wątpliwości. Filmy są inspirowane transplantacyjną grą miejską Pogromcy mitów, w której młodzieżowe zespoły wzięły udział podczas szkolenia na starcie XI edycji kampanii. Wszystkie produkcje znaleźć można na naszym kanale na YouTube.

Jak walczyć z mitami? Młodzież w akcji!

11. edycja kampanii społecznej Drugie życie, rozpoczęta w październiku ubiegłego roku, odbywa się w Wielkopolsce pod hasłem walki z mitami o transplantacji. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Donacji i Transplantacji młodzież uczestnicząca w akcji przygotowała własne produkcje filmowe, które pokazują w jaki sposób uczniowie szkół średnich konfrontują własne opinie o dawstwie narządów z wiedzą ekspertów: lekarzy, osób duchownych, pacjentów po przeszczepie narządów. „Mimo tego, iż trwają ferie, młodzież wysyła do nas swoje filmy, które pokazują ich zmagania z fałszywymi opiniami na temat transplantacji. Dla nas to bardzo ważne, ponieważ przez chwilę możemy spojrzeć na przeszczepianie narządów ich oczami, zobaczyć jak radzą sobie z mitami, które towarzyszą temu tematowi” – powiedziała dr Teresa Dryl-Rydzyńska, Członek Zarządu Fresenius Medical Care Polska, organizator kampanii. Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji jest okazją do tego, by zobaczyć w jaki sposób młodzi ludzie radzą sobie z tym trudnym tematem. Minireportaże z ich zmagań mogą być wskazówka dla innych co do tego gdzie i w jaki sposób szukać faktów i obalać mity o przeszczepianiu narządów.Wszystko po to, by przez edukacje i podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat transplantacji, pacjenci czekający na nowy organ nie tracili nadziei.

Wszyscy twórcy filmów wygrali życie

W Polsce wciąż umiera co trzecia osoba czekająca na transplantację. Odchodzi, bo nie ma dla niej narządu do przeszczepienia. „Wszystkie szkoły, które przygotowały filmy o obalaniu mitów dotyczących transplantacji już są  symbolicznymi zwycięzcami w tej edycji kampanii Drugie życie. Dziś najłatwiej dotrzeć do świadomości społecznej posługując się formatem video. Będziemy udostępniać filmy w mediach społecznościowych, na naszych stronach www, w kanałach należących do szkół i młodzieży. Prosimy też media o ich popularyzację. Jeśli uda nam się dotrzeć do choć jednej osoby, która dzięki temu przekazowi zmieni zdanie o przeszczepianiu narządów- to być może będzie to oznaczać wygrane życie dla któregoś z pacjentów czekających na transplantację”-mówi dr Teresa Dryl-Rydzyńska, Członek Zarządu Fresenius Medical Care Polska, organizator kampanii.

Pierwszy udany przeszczep w Polsce, początek nadziei.

Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji przypada w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, który odbył się w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Biorcą narządu pobranego od zmarłego dawcy była Danusia Milewska, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tego zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego.Był to wtedy 621. taki zabieg na świecie (pierwszy miał miejsce w roku 1954 w USA). “Pierwszy udany przeszczep w Polsce dał nadzieję osobom czekającym na przeszczep – na nowe, lepsze życie i lekarzom – na skuteczne leczenie swoich pacjentów. Był też początkiem długiej drogi, którą dziś podążamy, zarówno w doskonaleniu tej metody ratowania życia, jak i w podnoszeniu świadomości społeczeństwa na temat transplantacji. W pierwszym przypadku jesteśmy mocni, od 1966 roku mieliśmy w Polsce kilka punktów zwrotnych: pierwszy udany przeszczep serca (1985),  pierwsze udane przeszczepienie wątroby u dziecka (1990) i u dorosłego (1994), pierwsze udane jednoczesne przeszczepienie płuc i serca (2001), pierwsze jednoczesne przeszczepienie serca i nerek (2002), pierwsza retransplantacja serca (2017), pierwsze udane przeszczepienie serca i wątroby (2018).To budzi nadzieję pacjentów i naszą na ratowanie ich życia. W drugim przypadku jednak wciąż potrzebujemy pomocy – w podnoszeniu świadomości społeczeństwa na temat dawstwa narządów. Młodzież z kampanii Drugie życie staje na wysokości zadania i wspiera nasze działania w dążeniu do pomagania coraz większej liczbie pacjentów”– mówi dr hab. Maciej Głyda, prof. UZ, ekspert medyczny kampanii Drugie życie, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej w Wielkopolsce i województwie lubuskim. Krajowa Lista Oczekujących na Przeszczepienie pokazuje, że nadal wiele osób czeka na ratunek. Obecnie (koniec grudnia 2018 r., Poltransplant) najwięcej chorych czeka na nerkę – 1196 osób oraz serce –  453 pacjentów.

Kampania Drugie życie

Jedenasta edycja kampanii społecznej Drugie życie wystartowała 26 października 2018 roku w Poznaniu, a w marcu 2018 r. przystąpią do niej kolejne województwa małopolskie i podkarpackie. Do tej pory, w tej edukacyjno-informacyjnej akcji udział wzięło 350 tysięcy uczniów z 800 szkół w całym kraju. W 9 województwach, w których prowadzono kampanię (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, podkarpackie, łódzkie i dolnośląskie) młodzież rozdała milion oświadczeń woli. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W skali ogólnopolskiej 11. edycji kampanii patronują: Prymas Polski— abp Wojciech Polak, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka — Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”, Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów oraz Centrum Koordynacyjno-Transplantacyjne POLTRANSPLANT. Kampania Drugie życie jest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce. W województwie wielkopolskim patronat nad kampanią objęli: Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Leszna, Prezydent Miasta Kalisza, Prezydent Miasta Piły, Prezydent Miasta Konina oraz media: TVP Poznań, Radio Poznań i Głos Wielkopolski.

 

Musisz się zalogować, aby komentować Login