Pogromcy mitów o transplantacji w akcji!

By on Październik 30, 2018

Wystartowała 11. edycja kampanii społecznej Drugie życie

26 października 2018 Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Pacjenci po przeszczepie nie mogą mieć dzieci – fakt czy mit? Przeszczepowi narządów można poddać się tylko raz – fakt czy mit? Pacjenci po przeszczepie nigdy nie wracają do aktywności zawodowej – fakt czy mit? Między innymi na takie pytania musieli znaleźć odpowiedzi uczestnicy 11. edycji kampanii społecznej Drugie życie. „Niesamowite podczas transplantacyjnej gry miejskiej było to, że rozprawialiśmy się z mitami, które narosły wokół tematu transplantacji w oparciu o osobiste historie osób, które żyją z przeszczepionym narządem. To była prawdziwa i niezwykle poruszająca lekcja o transplantacji!” – powiedziała uczennica I LO w Koninie.

Pogromcy mitów w akcji

26.10.2018, w Światowym Dniu Donacji i Transplantacji, młodzież biorąca udział w wielkopolskiej edycji kampanii społecznej Drugie życie wcieliła się w rolę pogromców mitów. Zespoły szkolne wzięły udział w transplantacyjnej grze miejskiej. Zadaniem młodzieży było odnaleźć cztery miejsca w Poznaniu (CK Zamek, Teatr Polski – Malarnię, Bibliotekę Raczyńskich oraz Bibliotekę Uniwersytecką), w których na uczniów czekały osoby po przeszczepie, ksiądz oraz lekarz. Młodzież wcześniej otrzymała specjalnie przygotowany list od przeciwnika transplantacji, który zawierał nieprawdziwe informacje na temat przeszczepiania narządów; osoby po transplantacji nie mogą mieć dzieci, nie uprawiają  sportu, narząd można przeszczepić tylko raz, nauka kościoła katolickiego nie uznaje transplantacji jako metody ratowania życia. Uczniowie mieli nie tylko odnaleźć mity zawarte w liście ale także obalić je na podstawie rozmów z osobami po przeszczepieniu i ekspertami w tej dziedzinie. „To właśnie z takimi mitami młodzi ludzie spotkają się w swoich społecznościach podczas prowadzenia własnych akcji promujących transplantację. Chcieliśmy ich na to przygotować. Konfrontacja z prawdziwymi historiami osób po przeszczepie oraz wiedzą ekspertów w tej dziedzinie była najlepszym rozwiązaniem. Nic nie przekonuje bardziej o tym, że pacjent może być poddany więcej niż jednemu przeszczepowi organu, niż rozmowa z Panem Romanem Błażejczakiem, który w ubiegłym roku przeszedł retransplantację serca. Nic nie przekona bardziej do tego, że po przeszczepie nerki można uprawiać sport na wysokim poziomie jak spotkanie z Janem Stępniakiem – mistrzem Europy w pływaniu. Z takimi argumentami nie ma dyskusji” – powiedziała dr Teresa Dryl-Rydzyńska, Członek Zarządu Fresenius Medical Care Polska, organizator kampanii.


<

Walka z mitami przez edukację

Kontynuacją transplantacyjnej gry miejskiej były warsztaty przygotowane dla młodzieży przez ekspertów kampanii Drugie życie. Uczniowie szkół średnich w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego ponownie spotkali osoby po przeszczepie, które jeszcze raz podkreśliły z jakimi mitami o transplantacji mierzymy się na co dzień. Następnie, merytoryczną wiedzę w zakresie prawnych, medycznych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów przekazali specjaliści podczas swoich wykładów – dr n. med. Marta Sękowska, ks. dr Adam Sikora oraz mec. Sonia Kwiatkowska.„Tylko edukacja młodzieży da nam mocny fundament pod budowę społeczeństwa otwartego na ideę przeszczepiania narządów. Dziś, po raz kolejny dając tym młodym ludziom konkretną wiedzę i konkretne argumenty świadczące na korzyść transplantacji, po raz 11 przyczyniamy się do polepszenia sytuacji polskiej transplantologii” – powiedziała dr n. med. Marta Sękowska, transplantolog, ekspert medyczny kampanii. Statystyki pokazują, że w 2018 r. nastąpił spadek liczby przeszczepów od dawców zmarłych. Do września 2017 r. przeprowadzono w całej Polsce 1152 takie zabiegi, do września tego roku jedynie 1030. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przeszczepów od dawców żywych – do września tego roku przeprowadzono o 15 zabiegów mniej niż przez pierwszych 9 miesięcy roku 2017 (41 zabiegów między 01.2017 a 09.2017; 26 zabiegów między 01.2018 a 09.2018).


Drugie życie – historia i patroni

Pierwsza edycja kampanii ruszyła w roku szkolnym 2008/2009 w Wielkopolsce. Od tamtej pory  do akcji promującej oświadczenia woli i świadome dawstwo narządów przystąpiło 8 kolejnych województw(małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie). Łącznie około 350 tysięcy zaangażowanych w kampanię uczniów z ponad 800 szkół średnich rozdało 1 100 000 oświadczeń woli a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce i Małopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad wielkopolską kampanią objęli: Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Leszna, Prezydent Miasta Kalisza, Prezydent Miasta Piły, Prezydent Miasta Konina, oraz media: TVP Poznań, Radio Poznań i Głos Wielkopolski. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Prymas Polski— abp Wojciech Polak, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka — Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”, Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów oraz Centrum Koordynacyjno-Transplantacyjne POLTRANSPLANT. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. Organizację transplantacyjnej gry miejskiej w ramach inauguracji 11. edycji kampanii społecznej Drugie życie w Poznaniu wsparły: Teatr Polski, Biblioteka Raczyńskich, Biblioteka Uniwersytecka, CK Zamek oraz harcerze z 15. PGZ ZHR.
 

Musisz się zalogować, aby komentować