Finał X edycji kampanii Drugie życie za nami!

By on Czerwiec 20, 2018
 • 4-letnia Ola wygrała walkę o życie – ma nową nerkę.
 • Mama Oli: moja córka zmienia oblicze dziecięcej transplantologii.
 • 10.edycja kampanii Drugie życie dobiegła końca.
 • 20 ekspertów medycznych, 40 pacjentów po przeszczepie, 350 tys. uczniów z ponad 800 szkół w 9 województwach – razem od dekady promują ideę transplantacji.
 • Dziś (19.06.2018)finał wielkopolskiej edycji akcji.
 • 3 szkoły laureatami: Zespół Szkół im. J. I. Paderewskiego prowadzony przez Edukację Lubasz, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile, I Liceum Ogólnokształcące
  im. Marii Skłodowskiej-Curiew Złotowie.
 • Zwycięzcy przekażą po 2000 zł na cele dobroczynne.

Ola właśnie uczy się chodzić, mówić, słyszeć (jest drugim dzieckiem w Polsce, które po transplantacji nerki otrzymało implant ślimakowy). Nowe, niesamowite życie zawdzięcza  niezwykłej matce innego dziecka i takim ludziom jak Wy, którzy nie obawiają się mówić głośno o przeszczepach” – mówiła mama Oli, Ewa Kaczmarek, podczas gali finałowej kampanii Drugie życie. Historia małej dziewczynki, która zakończyła się happy end’em była nagrodą dla wszystkich uczestników kampanii Drugie życie za 10. rok wytężonej pracy. Pokazała, jak ważne i potrzebne były ich działania. Podczas uroczystości nie zabrakło także oficjalnego wręczenia nagród, wyróżnień i podziękowań. Trzy czeki charytatywne, o wartości 2000 zł każdy, odebrali dziś (19.06.2018) przedstawiciele szkół nagrodzonych w wielkopolskiej edycji kampanii Drugie życie. Laureatami akcji zostali w tym roku szkolnym: Zespół Szkół im. J. I. Paderewskiego prowadzony przez Edukację Lubasz, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie. Kolejnych 6 zespołów szkolnych, które przez ostatnie miesiące promowały transplantację w swoich środowiskach, otrzymało wyróżnienia. I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie zdobyło nagrodę specjalną. Czeki ufundowane przez Wojewodę Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz firmę Fresenius Medical Care Polska – organizatora kampanii, zwycięzcy przekażą na wybrane cele charytatywne.

Rozmawiać i oswajać 

Szczytny cel: promowanie idei transplantacji i oświadczeń woli. Szerokie grono ekspertów: lekarze transplantolodzy, pacjenci po przeszczepieniu. Zaangażowani wolontariusze: młodzież z 32 szkół średnich w całym województwie. To najkrótsza charakterystyka kampanii społecznej Drugie życie, która po raz dziesiąty toczyła się na terenie województwa wielkopolskiego. „Ponownie możemy uścisnąć dłonie i podziękować młodym ludziom, którzy pod hasłami kampanii Drugie życie przez cały ostatni rok szkolny promowali transplantację”–mówił dr hab. n. med. Maciej Głyda prof. UZ, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, główny ekspert medyczny akcji.Podczas finału młodzież otrzymała podziękowania nie tylko od  organizatorów i ekspertów kampanii, ale także Ewy Kaczmarek, mamy 4-letniej dziewczynki po transplantacji nerki. Ola chorowała od 5 tygodnia życia na wrodzony zespół nerczycowy z mutacją genu WT1. Nie słyszała, przeszła 12 niewydolności oddechowych w 15 miesięcy życia, była karmiona sondą. Przez 3 lata toczyła ciężką walkę o życie. Krótko po 3 urodzinach pojawił się przełom – transplantacja nerki. To był dla niej jedyny ratunek. „Ola właśnie uczy się słyszeć, jest drugim dzieckiem w Polsce, które
po transplantacji nerki otrzymało implant ślimakowy. Jest małą bohaterką, która zmienia oblicze dziecięcej transplantologii” –
powiedziała Ewa Kaczmarek, mama Oli. Jej historia to dowód na to, że działania młodzieży promującej transplantację mają sens i są niezwykle potrzebne po to, by spełniały się marzenia kolejnych pacjentów czekających na przeszczep .Trudny temat, szczególnie gdy rozmawiamy o transplantacjach wśród tych najmłodszych pacjentów – otoczony mitami,budzący wiele emocji – dzięki tej młodzieży staje się coraz częściej obecny w naszych rozmowach. Oswajamy się z nim. I o to chodzi. To jest największy sukces tej akcji, za który po raz 10.w Wielkopolsce nagradzamy uczniów szkół średnich” –podkreśliła dr Teresa Dryl-Rydzyńska, Członek Zarządu Fresenius Medical Care Polska, organizator kampanii. Wielkopolska młodzież przez kilka miesięcy przygotowywała koncerty, marsze, rajdy, imprezy sportowe czy konkursy wiedzy, wszystko po to by wesprzeć pacjentów czekających na nowe, drugie życie. Teraz jest ich w Polsce 1816. O 100 osób więcej niż w styczniu tego roku. To oni są największą motywacją dla młodych ludzi, którzy zdecydowali się na promowanie idei świadomego dawstwa narządów i propagowanie
w swoich środowiskach oświadczeń woli.

3 nagrodzonych, ale wszyscy wygrani

Pomysłowość, zaangażowanie i zapał uczniów biorących udział w kampanii oceniali członkowie Kapituły, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów akcji. Dziś w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu członkowie Kapituły wręczyli najbardziej zaangażowanym zespołom wyróżnienia i nagrody w wysokości 2000 zł ufundowane przez firmę Fresenius Medical Care Polska oraz Urzędy Wojewódzki i Marszałkowski. Nagrodzeni uczniowie przekażą pieniądze na wybrane cele charytatywne. Nagrodzone szkoły:

 • Zespół Szkół im. J. I. Paderewskiego prowadzony przez Edukację Lubasz
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie

Wyróżnione szkoły: Zespół Szkół nr 1 w Wągrowcu, Zespół Szkół im. Adama Wodziczki w Mosinie, III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Lesznie, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie, Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie. I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie otrzymało nagrodę specjalną za najlepszą pracę promującą podpisywanie oświadczeń woli.

Wyjątkowe w kampanii Drugie życie jest to, że nie ma w niej szkół przegranych. By zdobyć nagrodę trzeba się napracować, przeprowadzić wiele akcji promujących dawstwo narządów, wybić na tle innych szkół, zabłysnąć, wykazać się kreatywnością i konsekwencją w działaniu. Ale by czuć się wygranym, wystarczy niewiele – jedno wręczone oświadczenie woli, jedna rozmowa o transplantacji i jedna myśl: właśnie ratuję komuś życie!

10 lat walki o „drugie życie” 

Jedna idea i wspólny cel od 10 lat łączy młodzież z całej Polski w bezinteresownej walce o czyjeś „drugie życie”. Kiedy 10 lat temu, w sercu Wielkopolski rodziła się idea kampanii społecznej promującej dawstwo narządów, nikt nie przypuszczał, że stanie się ona akcją ogólnopolską. „Pierwszą edycję kampanii Drugie życie poprowadziło 15 szkół z Wielkopolski. Z biegiem lat grupa wolontariuszy akcji powiększała się. Do dziś już 350 tysięcy uczniów szkół średnich z 9 województw przyłączyło się do kampanii – to dla nas olbrzymi sukces. A powodem do dumy jest sama młodzież – wrażliwa na los osób czekających na przeszczep, bezinteresowna, empatyczna i otwarta. No i z edycji na edycję coraz bardziej świadoma tematu, o czym świadczyć mogą trudne pytania zadawane podczas spotkań z transplantologami czy prawnikami” – podkreśliła dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska, organizator kampanii. Jubileusz kampanii był okazją do podsumowania dotychczasowych działań i osiągnięć, a także podziękowań za zaangażowanie we wspólne promowanie transplantacji dla patronów honorowych i medialnych akcji, lekarzy i osób po przeszczepieniu oraz młodych wolontariuszy. Jednak ani organizatorzy, ani uczestnicy akcji nie zamierzają spocząć na laurach, mówią: „do zobaczenia w kolejnej edycji”.

Drugie życie – historia i patroni 

Pierwsza edycja kampanii ruszyła w roku szkolnym 2008/2009 w Wielkopolsce. Od tamtej pory  do akcji promującej oświadczenia woli i świadome dawstwo narządów przystąpiło 8 kolejnych województw(małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie). Łącznie około 350 tysięcy zaangażowanych w kampanię uczniów z ponad 800 szkół średnich rozdało 1 100 000 oświadczeń woli a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce i Małopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad wielkopolską kampanią objęli: Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Leszna, Prezydent Miasta Kalisza, Prezydent Miasta Piły, Prezydent Miasta Konina, oraz media: TVP Poznań, Radio Poznań. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Prymas Polski— abp Wojciech Polak, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka — Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” oraz Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2017/1018 kampania Drugie życie prowadzona była w Wielkopolsce, Małopolsce i na Podkarpaciu.

Galera zdjęć z podsumowania X edycji kampanii Drugie życie w Wielkopolsce:

Musisz się zalogować, aby komentować Login