Wystartowała jubileuszowa edycja kampanii Drugie życie

By on Październik 30, 2017
  • 26.10.2017 – Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.
  • Ruszyła 10. edycja kampanii Drugie życie, w której młodzież rozdała już milion oświadczeń woli.
  • Młodzież i osoby po przeszczepach wyszli na ulicę by rozdawać oświadczenia i edukować.
  • Szkolenie dla nowych 32 drużyn Drugiego życia.
  • Jeden dawca narządów może ocalić 8 biorców.
  • Jeden dawca komórek i tkanek może ocalić 100 biorców.
  • 215 pacjentów umieszczonych na liście oczekujących zmarło w 2016 r.
  • Tylko w minionym roku na listę oczekujących na przeszczep narządu zgłoszono 1970 osób. To ponad 5 nowych biorców dziennie.
  • Z 677 rodzin zmarłych dawców w Polsce, blisko 10% sprzeciwiło się donacji (Dane: Poltransplant)

Ruszyła dziesiąta już edycja kampanii społecznej Drugie życie. Organizatorzy zaprosili do niej uczniów szkół średnich z całego województwa wielkopolskiego. Jak co roku wsparciem dla akcji są lekarze transplantolodzy i osoby po przeszczepieniu. Taka sama pozostała idea kampanii – inicjowanie dyskusji w różnych środowiskach na temat świadomego dawstwa narządów oraz obalanie mitów, które narosły wokół transplantacji. A jednak na przestrzeni 10 lat coś się zmieniło – młodzież jest coraz bardziej świadoma i wymagająca w rozmowie z ekspertami, eksperci kampanii mierzą się z coraz trudniejszymi pytaniami, osoby po przeszczepieniu wciąż dokładają kolejne wątki do swoich osobistych historii opowiadanych młodym ludziom – Pani Ania (po przeszczepie nerki) urodziła córeczkę, Pan Jan (także po przeszczepie nerki) zdobywa kolejne sportowe trofea w zawodach pływackich na całym świecie, Pani Renata (żyjąca z nowym sercem) poza pracą zawodową angażuje się w kolejne akcje promujące transplantacje. Historie różne – początek każdej ten sam- dobra wola innego człowieka przekazującego dar życia. 

Głośne TAK!

Dziś (26.10.2017), w Światowym Dniu Donacji i Transplantacji, młodzież biorąca udział w wielkopolskiej edycji kampanii społecznej Drugie życie łączy siły i mówi jednym głosem: TAK dla transplantacji! W kilku punktach Poznania (Urząd Wojewódzki, Plac Wolności, ul. Fredry, Stary Rynek, teren przed Dworcem PKP, Plac Mickiewicza) młodzi ludzie w koszulkach kampanii, z transparentami w dłoniach, rozdawali małe kartoniki – oświadczenia woli. Są one symbolicznym wyrazem naszej zgody na oddanie po śmierci narządów do przeszczepu. Wbrew pozorom mają ogromną moc – mogą uratować komuś życie. Dziś to nie były deklaracje bez pokrycia. Uczniom szkół średnich podczas ich akcji towarzyszyły osoby po przeszczepieniu. Do młodzieży dołączyła Pani Renata, od 15 lat żyjąca z nowym sercem, Pan Jan, czy Pani Agnieszka po przeszczepie nerki. Choć ich historie różnią się od siebie, łączy ich jedno – żyją dzięki czyjejś dobrej woli. 

Konsekwentne TAK!

Swoje poparcie dla idei świadomego dawstwa narządów wielkopolska młodzież manifestuje już od 10 lat. W jaki sposób? Tak, jak młodzi ludzie potrafią najlepiej: kreatywnie, oryginalnie, bezpośrednio, energicznie i bardzo taktownie. Koncerty, marsze, rajdy, imprezy sportowe, plakaty czy konkursy wiedzy to tylko niektóre z metody wypracowanych przez młodzież do promowania idei transplantacji. „Małymi krokami, ale konsekwentnie chcemy docierać do młodych ludzi, ich środowisk i informować o korzyściach jakie niesie ze sobą transplantacja – nowoczesna metoda leczenia i ratowania ludzkiego życia. To codzienna, ciężka praca całego sztabu ludzi – uczniów, nauczycieli, lekarzy z całego województwa, osób po przeszczepieniu, patronów akcji. Po 10-ciu latach ta energia wcale nie maleje, wręcz przeciwnie, koło zamachowe rozpędzone 10 lat temu z roku na rok przyspiesza. Młodzież robi coraz więcej, coraz lepiej, coraz świadomiej” – powiedziała dr Teresa Dryl-Rydzyńska, Dyrektor Generalny Fresenius Medical Care Polska, organizator kampanii.

Co trzeci pacjent oczekujący na przeszczep umiera…

Według danych „Poltransplantu”, organizacji koordynującej transplantacje w Polsce, w 2016 roku przeprowadzono 1469 przeszczepów od zmarłych dawców, w tym najwięcej transplantacji nerek (978). Pozostałe transplantacje dotyczyły: wątroby (317 osób), serca (101), nerki i trzustki (38) oraz płuc (35). Dane te są porównywalne ze statystykami z lat 2012–2015. To jednak wciąż za mało. 50 lat po pierwszym, udanym przeszczepie nerki i 30 lat od pierwszych prób przeszczepień serca lekarze transplantolodzy wciąż toczą nierówną walkę z tym samym wrogiem – brakuje dawców narządów. „Sytuację 1709 osób, które we wrześniu znalazły się na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie może uratować jedynie większa świadomość społeczna. Co trzeci pacjent nie dostanie drugiego życia. Problemem nie jest brak lekarzy transplantologów, brak pieniędzy w systemie, czy prawo. Problem to brak organów do przeszczepu. Tylko dzięki takim akcjom jak kampania Drugie życie – regularnym i konsekwentnym, podnoszącym świadomość społeczną – możemy mieć nadzieję, że ta sytuacja zmieni się na lepsze” – powiedział prof. Maciej Głyda, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, główny ekspert medyczny kampanii. 

Drugie życie – historia i patroni

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział 300 tys. uczniów z 750 szkół. W dziewięciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali milion oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życiew Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad wielkopolską kampanią objęli: Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Leszna, Prezydent Miasta Kalisza, Prezydent Miasta Piły, Prezydent Miasta Konina, oraz media: TVP Poznań, Radio Poznań i Gazeta Wyborcza. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Prymas Polski— abp Wojciech Polak,  prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka — Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” oraz Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2017/1018 kampania Drugie życie prowadzona będzie w edycji wiosennej w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Musisz się zalogować, aby komentować Login