Wielkopolska i Dolny Śląsk zakończyły kampanię Drugie życie

By on Czerwiec 12, 2017

Happening z kartonowymi modelami przeszczepianych narządów w Poznaniu i we Wrocławiu.


Milion rozdanych oświadczeń woli.


Happeningiem z kartonowymi modelami narządów, które można przeszczepiać,uczciła rozdanie miliona oświadczeń woli i zakończenie dziewiątej edycji akcji młodzież z kampanii Drugie życie w Wielkopolsce oraz pierwszej na Dolnym Śląsku. Uczniowie z 60 szkół z obu regionów przez cały rok szkolny promowali transplantację.Młodzi ludzie organizowali zawody sportowe, koncerty, kiermasze, happeningi, zbiórki krwi, akcje rozdawania oświadczeń woli.  Docierali do mediów, władz lokalnych, innych szkół, a nawet przedszkoli. Uczniowie kręcili filmy, teledyski, promowali ideę przeszczepiania narządów na mszach i w sanktuariach. Ograniczała ich tylko wyobraźnia. 7.06.2017 w Poznaniu i 9.06.2017 r. we Wrocławiu wszystkie szkoły odebrały dyplomy, wiele otrzymało specjalne wyróżnienia, a najlepsze placówki czeki charytatywne – o wartości 1000 zł każdy. Laureatami akcji w Wielkopolsce zostali: Zespół Szkół nr 4 w Lesznie, III Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Koninie oraz Szkoły im. I. J. Paderewskiego prowadzone przez Edukację Lubasz.Czeki ufundowane przez Wojewodę Wielkopolskiego oraz firmę Fresenius Medical Care Polska, zwycięzcy przekażą na wybrane cele charytatywne. Na Dolny Śląsku laureatami akcji zostali: Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Wołowie, Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Bogatyni oraz Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.

Pacjenci i lekarze ramię w ramię


W czasie kampanii Drugie życie niemal do wszystkich szkół, które wzięły udział w akcji udali się lekarze transplantolodzy i osoby po przeszczepie, by spotkać się z młodzieżą i porozmawiać o przeszczepianiu narządów. Jednoczesna wizyta lekarza i osoby po przeszczepie to najlepszy sposób na pokazanie wielu aspektów przeszczepiania narządów. „Po raz dziewiąty spotykałem się z wielkopolską młodzieżą biorącą udział w kampanii Drugie życie. Widzę, że młodzi ludzie nadal potrzebują wiedzy merytorycznej na temat transplantacji, by walczyć z mitami, które narosły wokół tego tematu. Ale nic tak do nich nie przemawia jak prawdziwe historie osób, które żyją  z przeszczepionym organem. To te osoby są prawdziwymi bohaterami naszej akcji. To ich opowieści wzruszają i napędzają tych młodych ludzi do działania”– mówił prof. Maciej Głyda, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, główny ekspert medyczny kampanii.


Kampania na wagę życia


Młodzież, podczas dziewiątej edycji kampanii,odważnie, z zapałem i pełnym przekonaniem o słuszności swoich działań promowała transplantację zarówno wśród swoich rówieśników, jak i wśród mieszkańców miast. Do działania i wymyślania kolejnych, kreatywnych akcji promocyjnych zachęcały nie tylko spotkania z lekarzami i pacjentami po przeszczepieniu. Uczniowie na bieżąco śledzili statystyki dotyczące przeprowadzanych przeszczepień, a te są lepsze niż rok temu. To napawa optymizmem i jeszcze bardziej zapala do działania. Takiego czasu nie można zmarnować. W maju tego roku przeszczepiono więcej narządów od dawców zmarłych: 70 nerek(51 w maju 2016), 23 wątroby
(17 w maju 2016), 5 serc (4 w maju 2016) i 3 płuca (2 w maju 2016). „Coraz lepsze statystyki napawają optymizmem nie tylko nas, organizatorów i ekspertów medycznych kampanii Drugie życie. Cieszy się także młodzież, bo to ona jest autorem sukcesu tej akcji. Musimy jednak pamiętać, że ani na chwilę nie wolno nam zwolnić tempa w promowaniu transplantacji, bo zawsze może być lepiej. Poza tym właśnie tego oczekują od nas pacjenci, którzy czekają na nowy organ. Ta wspaniała młodzież, która z roku na rok bierze udział w kampanii, doskonale o tym wie.” –tłumaczy dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska.

Manekin Challenge, czyli bez słów o transplantacji


O tym, czy oddać narządy po śmierci do transplantacji rozmawia się niezwykle trudno. Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Udowodniła to młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie oraz Technikum nr 6 w Głogowie, które wzięły udział w akcji zorganizowanej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji (26 stycznia 2017). Szkoły z Wielkopolski i Dolnego Śląska nagrały krótkie, 30-sekundowe filmy w konwencji Manekin Challenge, chcąc w ten nietypowy sposób zwrócić uwagę na problem wciąż niskiej wiedzy społecznej na temat świadomego dawstwa narządów. I LO z Gniezna oraz Technikum nr 6 z Głogowa zrealizowały najlepszy film, za który przedstawiciele tych szkół podczas finałów akcji odebrali nagrodę specjalną z rąk organizatorów kampanii.