Drugie życie „w praktyce”

By on Październik 4, 2016

czyli słów kilka o organizacji kampanii 

Idea

W Polsce zbyt mała liczba organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę transplantacji, które dla wielu chorych są jedynym ratunkiem. Mimo, że w naszym kraju obowiązuje zasada zgody domniemanej, zgodnie z którą każdy, kto nie zgłosił się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów jest potencjalnym dawcą narządów, transplantolodzy często spotykają się z negatywnym nastawieniem rodzin zmarłych do pobierania narządów.

Statystyki prowadzone przez Poltransplant, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji w Polsce, są alarmujące. W 2016 roku (do maja) przeprowadzono 557 transplantacji, w tym 370 przeszczepień nerki. W roku ubiegłym, w analogicznym okresie, liczba przeszczepień wyniosła 621. Mamy do czynienia z tendencją spadkową. Statystyki dotyczące transplantacji są  wciąż jednymi z najniższych w Europie.

Celem kampanii  Drugie życie jest promowanie przeszczepiania narządów, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia oraz edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów w naszym kraju.

Zasady

Kampania Drugie życie adresowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorzy wysyłają zaproszenia do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z danego województwa. Do udziału w kampanii kwalifikuje się 30 placówek – decyduje kolejność zgłoszeń. Pozostałe szkoły, które nie znalazły się na liście podstawowej dostają szansę na zakwalifikowanie w dodatkowym głosowaniu na portalu facebook.com i walczą o dwa rezerwowe miejsca. Tym samym,  w każdym z województw w kampanii udział biorą 32 szkoły ponadgimnazjalne.

Przed rozpoczęciem działań organizatorzy zapraszają uczestników kampanii na szkolenie z zakresu wiedzy o transplantologii. Wykładowcami są lekarze różnych specjalności, przedstawiciele duchowieństwa, prawnicy, osoby po przeszczepieniu oraz te, które na przeszczep nadal czekają.  W czasie szkolenia młodzież ma więc szanse poznać różne aspekty transplantacji. Uzyskaną wiedzę uczniowie wykorzystują  w planowaniu własnych kampanii.

Organizatorami i reżyserami wszystkich działań w ramach kampanii są jej uczestnicy: uczniowie pod kierownictwem szkolnego koordynatora. Zespoły otrzymują od organizatorów pomoc w koordynowaniu działań oraz komplet niezbędnych materiałów promocyjnych: oświadczenia woli, koszulki, plakaty, balony, wpinki i naklejki.

Działania

W ramach kampanii Drugie życie uczniowie mogą wykazać się wyobraźnią, kreatywnością oraz umiejętnościami organizatorskimi. Przez realizowanie własnych akcji na terenie szkół, w swoich miejscowościach i lokalnych środowiskach promują transplantację. Docierają nie tylko do swoich rówieśników, ale także do rodzin, sąsiadów, pracowników dużych firm, urzędników itp. Przez barwne happeningi, marsze, spotkania z ekspertami medycznymi i osobami po przeszczepieniu inicjują dyskusję na temat świadomego dawstwa narządów.

Oświadczenie woli

Podpisanie oświadczenia woli, niewielkiego kartonika zawierającego dane osobowe, jest symboliczną zgodą na oddanie narządów do przeszczepienia po śmierci. O swojej woli należy zawsze powiadomić bliskich – pozwoli to zdjąć z rodziny ciężar podejmowania decyzji w sytuacji bólu i straty ukochanej osoby.

Wypełniony dokument należy nosić zawsze przy sobie, najlepiej z dokumentami, które (jeśli zaistnieje taka potrzeba) będą sprawdzone w celu ustalenia tożsamości.

Dystrybucja oświadczeń woli jest jednym z priorytetowych działań w ramach kampanii Drugie życie. Nie bójcie się jednak podejmować wyzwań. Niech galeria zdjęć będzie dla Was inspiracją!

 

"Misiową transplantację" podczas 3. Ostrowskiego Testu COOPERA oraz pikniku "Apetyt na życie" przygotowała młodzież z LO Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim.

Image 1 of 5

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *