Finał kujawsko-pomorskiej edycji kampanii Drugie życie

By on Czerwiec 17, 2016

Trzy czeki charytatywne, o wartości 1000 zł każdy, odebrali w czwartek (16.06.2016) przedstawiciele szkół nagrodzonych w kolejnej edycji kampanii Drugie życie w województwie kujawsko-pomorskim. Laureatami akcji zostali: Zespół Szkół w Mogilnie, Zespół Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bydgoszczy.  Kolejne cztery zespoły szkolne, które przez ostatnich kilka miesięcy promowały transplantację w swoich środowiskach, otrzymały wyróżnienia. Czeki ufundowane przez firmę Fresenius Medical Care Polska zwycięzcy przekażą na wybrane cele charytatywne.

Statystyki prowadzone przez Poltransplant, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji w Polsce, są alarmujące. Do maja br. przeprowadzono 557 transplantacji, w tym 370 przeszczepień nerki. W roku ubiegłym, w analogicznym okresie czasu liczba przeszczepień wyniosła 621. Mamy do czynienia z tendencją spadkową. Ale młodzi ludzie mimo wszystko chcą zawalczyć o zdrowie i życie osób, które czekają w długiej kolejce na nowy organ. „Główna przeszkoda dla transplantacji w Polsce to brak organów. Jestem przekonany, że edukacja młodych ludzi w zakresie medycznych aspektów przeszczepiania narządów sprawi, że świadomość naszego społeczeństwa na temat transplantacji wzrośnie, tak jak liczba uratowanych pacjentów, dla których przeszczep jest często jedynym ratunkiem.” – powiedział prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, główny ekspert medyczny kampanii Drugie życie.

Młodzież, podczas ósmej w skali kraju, a drugiej w województwie kujawsko-pomorskim edycji kampanii, bardzo odważnie i z pełnym przekonaniem o słuszności swoich działań promowała transplantację zarówno wśród swoich rówieśników, jak i wśród mieszkańców miast. „Otwartość młodych ludzi sprawia, że o tak trudnym temacie, jak przeszczepianie narządów, rozmawia nam się coraz łatwiej. Na co dzień opiekujemy się pacjentami dializowanymi, którzy często są już na liście oczekujących na transplantację. Świadomość tego, że młodzież ze szkół z całego regionu właśnie dla nich promowała przez ostatnie pół roku tę ideę jest dodatkowym, nieocenionym wsparciem psychicznym dla pacjentów. Bo ktoś o nich walczy, zupełnie bezinteresownie.” – tłumaczy dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska.

Od października 2015 roku do maja br. członkowie zespołów, które organizowały akcje promujące przeszczepianie narządów w 33 kujawsko-pomorskich szkołach ponadgimnazjalnych wymyślali i wprowadzali w życie własne działania. Od organizatorów akcji uczniowie otrzymali wyłącznie komplet materiałów promocyjnych: oświadczenia woli, koszulki, plakaty, filmy edukacyjne, broszury, wpinki i naklejki. O tym, jak wyglądała kampania, decydowali sami. Barwne happeningi, specjalne koncerty, inscenizacje teatralne, imprezy sportowe – biegi, maratony, konkursy plastyczne, spotkania z przedstawicielami władz – to tylko niektóre z działań, jakie uczniowie prowadzili w szkołach i poza nimi, w tym m.in. w urzędach, parafiach czy mediach. Uczestnicy akcji rozdali 40 tys. oświadczeń woli i dotarli do co najmniej 100 tysięcy osób.

„Kreatywność młodych ludzi nie zna granic. Niejednokrotnie doświadczaliśmy tego odwiedzając młodzież w ich szkołach. Niezwykle ważne jest dla nas zaangażowanie, które młodzi ludzie okazali uczestnicząc w takich akcjach jak #1564 (tą liczbą tagowano zdjęcia uczestników kampanii wyrażając wsparcie dla pacjentów czekających na transplantację – 1564 osoby czekały na przeszczepienie, gdy startowała akcja) czy Milion Oświadczeń Woli w 50. rocznicę pierwszego, udanego przeszczepienia nerki w Polsce. Praca i wysiłek włożony w prowadzenie kampanii Drugie życie są dla mnie niezwykle budujące” – powiedziała dr n. med. Aleksandra Woderska, regionalny koordynator pobierania i przeszczepiania narządów.

Pomysłowość, zaangażowanie i zapał uczniów oceniali członkowie Kapituły, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów kampanii. W klubie „Od Nowa” w Toruniu członkowie Kapituły wręczyli najbardziej zaangażowanym zespołom wyróżnienia i nagrody w wysokości 1000 zł ufundowane przez firmę Fresenius Medical Care Polska. Nagrodzeni uczniowie przekażą pieniądze na wybrane cele charytatywne.

Nagrodzone szkoły:
Zespól Szkól w Mogilnie,
Zespól Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie,
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bydgoszczy.

Wyróżnione szkoły: ZS nr 1 w Bydgoszczy, ZSG w Bydgoszczy oraz VIII LO w Bydgoszczy. Swoją działalnością i wysiłkiem włożonym w promowanie idei transplantacji wyróżnił się także Zespół Szkół w Nasiegniewie, który choć oficjalnie nie wziął udziału w akcji, został wyróżniony przez organizatorów i Kapitułę kampanii.

 

Musisz się zalogować, aby komentować Login