Finał wielkopolskiej edycji kampanii Drugie życie

By on Czerwiec 18, 2015

Trzy czeki charytatywne, o wartości 1000 zł każdy, odebrali we wtorek (16.06.2015) przedstawiciele szkół nagrodzonych w siódmej edycji kampanii Drugie życie w Wielkopolsce. Kolejnych osiem zespołów szkolnych, które przez ostatnich kilka miesięcy promowało transplantację w swoich środowiskach otrzymało wyróżnienia. Czeki ufundowane przez Wicewojewodę Wielkopolski Dorotę Kinal, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz organizatora kampanii, firmę Fresenius Medical Care Polska (FMCP) trafiły do uczniów z IV LO w Lesznie, I LO w Lesznie oraz LO w Czarnkowie. Zwycięzcy przekażą je na wybrane cele charytatywne.

Podczas szkolnych akcji młodzież promowała w swoich środowiskach ideę świadomego dawstwa narządów, zwracając szczególną uwagę na edukowanie społeczeństwa w zakresie przeszczepów rodzinnych. Wszystko za sprawą poruszającej historii pani Iwony i jej syna Damiana. Młodzi ludzie poznali ich na szkoleniu przeprowadzonym dla uczestników akcji, w grudniu, ubiegłego roku. Damian przewlekle chorował na nerki. Nie był jeszcze dializowany i co najważniejsze, miał  szansę uniknąć wyczerpującego, mechanicznego oczyszczania krwi. Wszystko dzięki wielkiemu sercu swojej mamy, która bez chwili namysłu zdecydowała się podarować mu nerkę. Wówczas oboje czekali na przejście przez badania i procedury, które dawały im szansę na zakwalifikowanie do przeszczepu rodzinnego.

Podczas Gali Finałowej kampanii Drugie życie Iwona Depa wystąpiła jako gość honorowy. Jej syn jest już po udanym, rodzinnym przeszczepie nerki. Oczywiście dawcą była pani Iwona. Dodatkowo był to tzw. przeszczep wyprzedzający – jeszcze przed włączeniem biorcy do programu dializ. Historia tej poruszającej walki o zdrowie i życie  toczyła się na oczach uczestników kampanii Drugie życie, dlatego też ponowne spotkanie z Panią Iwoną wzbudziło wielkie emocje wśród uczestników Gali Finałowej.

„To przeszczepy nadal bardzo rzadkie w Polsce, chociaż to właśnie one dają o wiele większą szansę choremu na powrót do zdrowia. W przypadku Damiana, który nie był jeszcze dializowany, była to podwójne dobra sytuacja – przeszczep rodzinny, a do tego wyprzedzający – przed włączeniem go do programu dializ. Cieszę się, że młodzież biorąca udział w kampanii mogła spotkać panią Iwonę i pana Damiana – to dla takich osób prowadzimy naszą akcję. To dzięki takim osobom jesteśmy przekonani, że podejmujemy już od 7 lat słuszne działania. ” – mówi dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska.

Od października 2014 roku do maja br. członkowie zespołów, które organizowały akcje promujące przeszczepianie narządów w 35 wielkopolskich szkołach ponadgimnazjalnych wymyślali i wprowadzali w życie własne działania. Od organizatorów akcji uczniowie otrzymali wyłącznie komplet materiałów promocyjnych: oświadczenia woli, koszulki, plakaty, filmy edukacyjne, broszury, wpinki i naklejki. O tym, jak wyglądała kampania, decydowali sami. Barwne happeningi, specjalne koncerty, inscenizacje teatralne, imprezy sportowe – biegi, maratony, konkursy plastyczne, spotkania z przedstawicielami władz – to tylko niektóre z działań, jakie uczniowie prowadzili w szkołach i poza nimi, w tym m.in. w urzędach, parafiach czy mediach. Uczestnicy akcji rozdali 40 tys. oświadczeń woli i dotarli do co najmniej 100 tysięcy osób.

„Ten rok zaczął się dla wszystkich uczestników kampanii Drugie życie bardzo silnym akcentem. Na ekrany kin wszedł film „Bogowie”, opowiadający  historię prof. Zbigniewa Religi, który jako pierwszy w Polsce dokonał udanego przeszczepu serca. Przekaz tego filmu zdecydowanie upewnił młodych ludzi, że podejmują  słuszne działania promując ideę świadomego dawstwa narządów. Wspólnie z zespołem lekarzy odwiedziłem w tym roku 23 placówki. Podczas spotkań z młodzieżą, my transplantolodzy, raczej nie walczymy z mitami, jak było to jeszcze kilka lat temu. Odpowiadamy na merytoryczne, bardzo szczegółowe pytania. To znak, że młodzież już się nie zastanawia, nie ma wątpliwości co do słuszności idei przeszczepiania narządów. Potrzebuje jedynie precyzyjnej wiedzy z zakresu medycznych i prawnych aspektów transplantacji.” – tak podsumował kampanię dr hab. n. med. Maciej Głyda, główny konsultant medyczny kampanii Drugie życie i Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej w Wielkopolsce i Lubuskiem.

Pomysłowość, zaangażowanie i zapał uczniów oceniali członkowie Kapituły, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów kampanii. Dziś w Sali Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego członkowie Kapituły wręczyli najbardziej zaangażowanym zespołom wyróżnienia i nagrody w wysokości 1000 zł ufundowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Wicewojewodę Wielkopolski Dorotę Kinal oraz firmę Fresenius Medical Care Polska. Nagrodzeni uczniowie przekażą pieniądze na wybrane cele charytatywne.

Nagrodzone szkoły:

I LO w Lesznie

IV LO w Lesznie

LO w Czarnkowie

Wyróżnione szkoły: ZS w Przemęcie, ZS we Wronkach, I LO w Poznaniu, ZS nr 2 w Szamotułach, ZSE w Lesznie, ZS w Wieleniu, ZS w Obornikach, ZST w Ostrowie Wielkopolskim.

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 200 tys. uczniów z 600 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, podkarpackie i łódzkie) młodzi ludzie rozdali ponad 680 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad wielkopolską kampanią objęli: Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Konina, Prezydent Miasta Kalisza, Prezydent Miasta Leszna, Prezydent Miasta Piła oraz media: TVP Poznań, Radio Merkury i Głos Wielkopolski. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Stowarzyszenie „Sport po Transplantacji”, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2014/1015 kampania „Drugie życie” prowadzona była po raz pierwszy na terenie województwa podkarpackiego.

Pani Iwona Depa, dawca nerki w przeszczepie rodzinnym.

Image 1 of 78

 

Musisz się zalogować, aby komentować Login