[Wlkp] Wielkopolska obchodzi Dzień Transplantacji w Grodzisku

By on Styczeń 26, 2015

26 stycznia br. o godz. 9.00, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wielkopolskim (Grodziska Hala Sportowa, przy ul. Żwirki i Wigury 2A) kampania Drugie życie uroczyście obchodziła Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji. Z młodzieżą szkolną spotkali się dr hab. n. med. Maciej Głyda, ekspert medyczny kampanii, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz osoby po przeszczepie organów. W spotkaniu wzięła udział też Dorota Kinal, Wicewojewoda Wielkopolski.

Ponad 75 % Polaków deklaruje, że chce, aby po śmierci, ich narządy trafiły do transplantacji. Większość osób jednak nigdy nie rozmawia o tym z rodziną. Gdy dochodzi do gwałtownej śmierci, bliscy zmarłego nie wiedzą, co zrobić. Każde „nie” dla pobrania narządu to może być wyrok dla człowieka, który czeka na przeszczep.
Właśnie dlatego – by inicjować dyskusję, eksperci kampanii Drugie życie edukują młodzież z zakresu medycznych aspektów przeszczepiania narządów, opowiadają osobiste historie, rozwiewają mity na temat transplantacji i odpowiadają na pytania. Dodatkowo w Grodzisku, specjalną akcję promującą przeszczepy przygotował też zespół młodzieży z grodziskiego ZSP, koordynujący kampanię Drugie życie w swojej szkole. Celem kampanii „Drugie życie” jest promocja wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych transplantacji jako nowoczesnej metody leczenia i oświadczeń woli – symbolu gotowości do podzielenia się organami po śmierci.

Jak mówią dane medyczne, tylko w 2014 roku w Wielkopolsce przeszczepiono 170 nerek (w tym 6 od dawców żywych), 2 serca i jedno płuco. „Dane pokazują, że przed nami jeszcze wiele pracy w edukowaniu społeczeństwa na temat idei transplantacji. Cieszę się,że, jako ekspert medyczny kampanii i zarazem Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, ten ważny dzień spędzam z młodzieżą. Właśnie od poniedziałku, 26 stycznia, rozpoczynam wspólnie z zespołem moich lekarzy, tournee po wielkopolskich szkołach. Odwiedzimy łącznie 23 placówki z całej Wielkopolski, by osobiście spotkać się z uczniami zaangażowanymi w akcję. Te spotkania, w których uczestniczę już od 7 lat, są kluczowe dla merytorycznego przygotowania młodzieży do prowadzenia własnych akcji promujących transplantacje.” – opowiada dr hab. Maciej Głyda, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej w Wielkopolsce i Lubuskiem. W tym roku do wielkopolskich szkół pojedzie także Dorota Kinal, Wicewojewoda Wielkopolski. „Już podczas wcześniejszych edycji kampanii Drugie życie, kiedy pełniłam funkcję Wicekuratora w Wielkopolskim Kuratorium Oświaty, wspierałam tę akcję całym sercem i byłam obecna podczas wielu, ważnych dla kampanii wydarzeń. Nadal, teraz jako Wicewojewoda Wielkopolski, chcę w niej aktywnie uczestniczyć, dlatego wspólnie z lekarzami będę w tym roku odwiedzała wielkopolskie szkoły, zaangażowane w akcję” – mówi Dorota Kinal, Wicewojewoda Wielkopolski.
Od listopada ubiegłego roku, szkoły biorące udział w akcji aktywnie promują ideę przeszczepiania narządów w swoich środowiskach. Wiele placówek na 26 stycznia przygotowało akcje informacyjne w szkołach, wystawy prac plastycznych i konkursy. W niedzielę, 25 stycznia, szkoła z Chodzieży wspólnie z osobami po przeszczepie w lokalnych kościołach rozdawała oświadczenia woli, aby zwrócić uwagę na problem świadomego dawstwa narządów. Do tej pory młodzieży z całej Wielkopolski udało się w ramach kampanii zorganizować koncerty charytatywne, zbiórki krwi, akcje rozdawania oświadczeń woli u włodarzy miast czy prelekcje dla uczniów z okolicznych szkół ponadgimnazjalnych, a to dopiero półmetek kampanii…
„W tym roku w Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji akcja Drugie życie nabiera tempa, dlatego z zapartym tchem będę śledzić kolejne działania młodzieży” – mówi dr Teresa Dryl-Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska, głównego organizatora akcji.

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 200 tys. uczniów z 540 szkół. W siedmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie) młodzi ludzie rozdali ponad 600 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów.

Patronat nad wielkopolską kampanią objęli: Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Konina, Prezydent Miasta Kalisza, Prezydent Miasta Leszna, Prezydent Miasta Piły oraz media: TVP Poznań, Radio Merkury i Głos Wielkopolski. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Stowarzyszenie „Sport po Transplantacji”, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2014/1015 kampania „Drugie życie” prowadzona będzie po raz pierwszy na terenie województwa podkarpackiego.

Musisz się zalogować, aby komentować Login