[Podkarpacie] Termin zgłoszeń do kampanii przedłużony!

By on Styczeń 25, 2015

Do końca stycznia br. potrwa rekrutacja szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego, do ogólnopolskiej akcji Drugie życie, promującej świadome dawstwo narządów.

Aby wziąć udział w kampanii – należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych (www.osod.info) oraz przesłać go mailem do koordynatora kampanii na adres: mkorzec@osod.info do 31 stycznia 2015 r. Do udziału kwalifikuje się tylko 30 szkół, które jako pierwsze prześlą formularze zgłoszeniowe. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zadaniem kampanii Drugie życie jest wyjaśnienie istoty transplantacji młodym ludziom, rozwianie ich wątpliwości i walka z mitami, które narosły wokół przeszczepiania narządów. Takiemu podejściu do promocji transplantacji sprzyja formuła kampanii, która zakłada, że uczniowie sami organizują działania w swoich szkołach i środowiskach. Organizatorzy wspierają ich dostarczając materiały informacyjne i promocyjne oraz koordynując działania. Brak organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę operacji, które dla wielu chorych są jedynym ratunkiem. Mimo, że w Polsce obowiązuje zasada zgody domniemanej, zgodnie z którą każdy, kto nie zgłosił się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów jest potencjalnym dawcą narządów, transplantolodzy często spotykają się z negatywnym nastawieniem rodzin zmarłych do pobierania narządów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *